Něco o mně

Hradčany


V červenci 2004 jsem se narodil. Nevím jestli jsem měl nesvědomitou maminku, nebo jsem byl šídlo. Úplně malinkatý jsem se octnul ve stodole a nemohl ven. Plakal jsem a plakal. Snažil jsem se! Za dva dny mě vysvobodili a moje panička si mě přinesla domů. Měla domeček přímo naproti té ošklivé stodoly.


Začaly mi krásné časy. Byl jsem tak malinký a hladový, že na misku s mlékem na stole jsem se hned vrhnul. Strašně jsem se třásl. Panička mě měla v náručí a těšila mě. Pak jsem byl v koupelně, která měla bedničku s pískem a misku s mlékem. Byl jsem moc vystrašený. Když jsem šel okouknou kam jsem se to vlastně dostal, potkal jsem na verandě kamarádku. Byla stejné děcko jako já. Byla úplně černá, májové koťátko.Moc se mnou nekamarádila, ale bydleli jsme spolu. Maximka tu byla doma. Vyznala se už všude. Pořád jsem za ní chodil a moc se učil. Byli jsme oba zvědaví. Honila mě a taky párkrát nafackovala. Jenže já rostl rychleji a byl jsem pořád těžší a těžší. Maximka si našla pelíšek a já šup za ní. Vždycky jsem ji úplně zalehl. Pak chodívala spinkat nahoru po žebříku na posed. Já jsem byl nemehlo, ale pak jsem se to naučil a tak jsme spolu zase spali na posedu. Nebylo tam moc místa, tak jsme spolu museli kamarádit. Ale první u snídaně byla vždycky ona. Já byl nešika.


Když začla zima, panička zasklila velkou verandu a my mohli spolu lítat mezi poleny dřeva, květináči, ale hlavně za náma neměli odvahu přijít kočičí dospěláci. Občas nám ukradli naši svačinku. Maximka byla moc šikovná, prostě ženská. Myši sousedovic stodoly to neměly vůbec lehké. Jak nějakou ulovila, položila ji paničce na rohožku, očekávaje pochvalu. Bylo to často, ale za sýkorky se panička moc zlobila. Jejich velký obývák stál na velkém pařezu a byl pořád plný slunečnice. Bylo jich tam někdy až 50. To když my s Maximkou byli v domečku a koukali jen oknem. Sebraly semínko, odlétly na skleník nebo třešeň. Tam jsme za nima neuměli. V létě pak všude kvetly slunečnice. Také na verandu za náma chodil ježek na mléko. Ale jenom po půlnoci a vždy převrhl misku.

Když bylo hodně sněhu, chodila panička nahoru na svah se dívat po okolí. Na Hradčanech bylo nádherně. K plotu chodily srnky, byla tam obora. S Maximkou jsme chodívali taky nahoru sami, ale s paničkou vždycky. Úplně nahoře bylo moc polí a ve sněhu jsme se brodili až k vysílači. Já jsem hudroval, ale brodil. Jak se panička obrátila, tak jsme hned pelášili napřed a než sešla dolů do zahrady, stačili jsme se i pokočkovat. Doma pak u krbu bylo teploučko a oba jsme měli svá místečka.

Když už se jařilo, byl jsem velký kluk a Maximka drobounká, ale krásná holka. To už jsme se po stromech nehonili jenom tak. Vlastně já jsem si na ni myslel. Ale sousedovic kocouři, byli tři, byli stejně tak drobní a černí. Byli pořád u nás na zahradě, ale z paničky měli strach. A já od nevěsty dostal i párkrát nafackováno. Zmoudřel jsem. Toulala se i v noci. Ale pořád jsme měli společný pelíšek.


Měli jsme se královsky. Já pořádně přibral a Maximka přibírala taky. Mohla k paničce večer na klín, když svítila ta krabice. Schoulila se a ona ji hladila po bříšku a moc se jí to líbilo. Byla plachá, ale tohle jí asi dělalo dobře. My oba jsme normální vesnický kočky domácí. Ale i my máme povahy různé. Já radši v pohodě a Maximka lovila, byla čiperná, ostražitá a nedůvěřivá. Jen oba, jak jsme poznali paničky auto, hned jsme byli u brány. Vždycky měla něco báječnýho v tašce. Byli jsme jak vítací výbor, až se sousedi smáli.

Zahrada krásně rozkvetla, včelky nás občas překvapily, a těch motýlů. Lítal jsem za nimi jak blázen. Na stromech to bylo taky prima. Jen Maximka už tak nelítala. Častěji odpočívala. Vyhřívala se se sousedovic puberťákama na zídce a mě si nevšímala. Taky pořádně přibrala.


Byl tu květen. A pak jedno ráno jsem nedostal snídani na verandu. Panička celé dopoledne poletovala v noční košili. Maximka nikde. No až jsem směl do domečku, tak jsem viděl velikou krabici, ustláno pro kámošku a tam se něco hejbalo. Bylo to tak divný. Když Maximka přišla, hned se vrhla do krabice a ty klubíčka k ní na bříško. Byly čtyři a jenom pískaly. Pořád jsem se divil. Chodil okolo, ale k nim jsem nemohl. Když se spinkalo, tak my dva jsme se už zase honili venku. Jenom Maximka měla moc povinností. Napřed nakojit, pak sama se nakrmit a alou ven. Starala se vzorně. Čumáčky olízat, prdelky olízat, ouška vyčistit. Klubíčka už zkoušela vlézt ke kraji krabice a tak jsem je mohl i pohladit, dát jim packu. Byl jsem ale ostražitě hlídán. Byly tři holky a jeden kluk. Ten byl pěkný lumpík. Já jsem byl strejda a taky jim čistil čumáčky, prdelky, ouška. Byli jsme všichni velcí kamarádi. Hrál jsem si s nimi, až se panička zlobívala. Tahali jsme ubrus, lítali po chodbě, prali se u misek. No bylo veselo. Z těch holek každá měla jinou stužku, jen Cipísek byl bez mašličky.

Venku bylo eldorádo. Panička měla krásnou zahradu, na skalce u nádrží vysokou okrasnou trávu. Tam jsme se kočkovali všichni čtyři. Maximka už zase lovila myšky a učila to mladé. Pomalu už vlezli na strom, číhali na mě za pařezem, ve skalce. Bylo moc legrace. Večer si vlezli do krabice a u mámy se hřáli. Já měl svůj košík. Ale když už se tam všichni nevešli, přišli se ohřát ke mně. Jsem přeci jenom hodně větší, mám huňatý kožich a tak jsem je packama přiklopil a spalo se.


Dvě holky se odstěhovaly, Mašlička a Cipísek zůstali s námi. Kluk byl už od mámy k nerozeznání, ale lumpáren navymýšlel. Měli jsme takové apartmá s dvěma vchody. Na horní verandu a spodní verandu. No to jsme se honili, dveře byly pořád otevřené a dobře se tam šmejdilo. Nesměli jsme tam vkročit, ale když panička neviděla. Šup a už jsme byli na křesle, ale nikdy jsme se tam dlouho neohřáli.

Pak k nám začalo chodit moc cizích lidí. Všechno prohlíželi, zahradu, domeček, sprchovou koupelnu, půdu, velkou koupelnu, paničky obývák. My se schovávali za tujemi a dávali pozor. Najednou byly na verandě veliké krabice, napřed na hraní a pak byly plné. Panička balila. Mě odvezla k doktorovi, takže teď mám vysoký hlas. Maximka i s dětmi se odstěhovala do statku ve vedlejší vesnici a já zůstal sám. Všude samý zmatek. Verandy se plnily krabicemi, skříňkami, nebyl čas na procházky k oboře. Stěhovali jsme se.


Jsem Boboš von Hradčany.

Hradčany bylo moje rodné místo. Je to vesnice kousek od Poděbrad, položena na svahu otočeném k jihu. Kousek Žehuňský rybník a obora Kinského. Domeček, kde jsem bydlel byl nově přestavěný a stál na sluníčkovém svahu. Na zahradě bylo skovávaček, skleník, verandy, vysoké keře, žebřík, střecha na opalování, kůlna, dílna. A těch stromů. Nad zahradou byl kopec a těch myší. Nevedla tam žádná cesta, jen ty kočičí do přeplněné spižírny.
A to jsem chtěl ještě jen tak mimochodem dodat.

Já jsem s paničkou sehraná dvojka. Žádný vořezávátka. Geny se nezapřou, blbej nemám být po kom. To mám němčinu už pro druhý ročník. A všechny kočky domácí v Německu mi rozumí a dokonce i v Rakousku.

Jak moje panička přestavěla starou chaloupku na nový domeček se můžeš podívat. Všechno si vyfotila, aby věřila, že to opravdu, ale opravdu bylo tak strašné. Je to neuvěřitelné a měla jen jedny packy, které ještě při tom všem krajkovaly. No to já nechápu už vůbec.


Pojď se kouknout


Pojď dál