Něco o mé krajce

Měla jsem velmi šikovnou babičku. Když mi bylo deset let přistěhovala se zpátky k nám a já mohla aspoň občas kouknout pod ty zlaté šikovné prstíky. Napřed jsem pozorovávala jak šije pro mne šatičky. Uměla plést, háčkovat. Dělala nádherné háčkované okraje kapesníčků. Háčkovala je z různých jemňoučkých barevných přízí. Jednou jsem u ní v rozkládacích šuplíkách našla nějakou dřevěnou hračičku. Říkala, že to je palička na krajky. Byla jenom jediná a moje babička mi nedokázala ani vysvětlit, jak by se mohla používat. Odešla a já jsem po ní zdědila spoustu nití, střihů, jehel a i tu paličku. A určitě i ty prstíky.

Pak jsem jednou viděla u nás na chalupě v Krušných Horách babky paličkovat. Byla jsem zvědavá. Děsně. Znaly mě a věděly, že se pustím do všeho. Nechtěly mi to ukázat. Vždy přehodily roušku a bylo po koukání. Tenkrát to byla ještě obživa a tak asi byl i strach. Jedna po druhé odcházely za mojí babičkou a to krásné řemeslo si vzaly do hrobu. Jejich potomci, nevěda co s tím pytlem s pilinami, tak to všechno spálili. Vyklidili i půdy.

Já jsem se s rodinou přestěhovala na Moravu a můj dávný sen o paličkách jsem zapomněla. Když už jsem měla třicet, při návštěvě Chomutova jsem potkala paní učitelku Doležálkovou. Přišla řeč na paličky a já se pomalu začala na dálku učit. Milimetr po milimetru jsem párala její vzorníček a na druhé straně milimetr po milimetru paličkovala pláténko, polohod, …. Bylo to strašně těžké. Pořád jsem vyhlížela pošťačku a nový podvinek z Chomutova. Trpělivost mě asi po roce přivedla k první květince na večerní šaty. Ten kvítek byl pro mne tak nádherný, že jsem ho ukázala všem kamarádkám a byla nesmírně pyšná.

Přestěhovala jsem se do Opavy v roce 1977 a pak teprve začalo to krásné tvůrčí období. Napřed to byly krajky podle podvinků, které jsem já sama nenavrhovala. Pořádaly se různé soutěže amatérských uměleckých snaživců. Našla jsem odvahu a v Ostravě ukázala velkou paličkovanou krajku. Bylo to nekonečných hodin, nabírala jsem zručnost a moje děti mi vždy ten další kousek pochválily. Přivezla jsem si třetí cenu z mé první soutěže v roce 1976. Paličkovaná krajka bylo něco nevídaného, úžasného. Nikdo v mém okolí vlastně ani netušil jak se to dělá.

První moji výstavu paličkované krajky jsem otevřela v roce 1985 v Památníku Petra Bezruče v Opavě u příležitosti Večera s Josefem Kajnarem. Paličkovanou krajku poprvé spatřilo hodně lidí. Už jsem si dokázala i krajku navrhnout a upaličkovat. Pomalu, ale jistě jsem spěla i k řemeslné zručnosti, což je základ pro krásu krajek.

Pak už jsem vystavila kraječku na více akcích a začali si mě zvát i na besedy se ženami. Vždycky to bylo veselé a zajímavé posezení. Zájem byl veliký. Od výstavy v Památníku mě potom oslovilo Okresní kulturní středisko a já začínala první kurzy paličkování a krajku rozdávat. První lekce byly převelice těžké, paličky nechtěly poslouchat, bylo jich najednou osmnáct, dvacet. A postupně ještě víc. Ne každá začátečnice u toho zůstala, ale našlo se jich opravdu dost, abych z toho měla radost já i ony. Každým rokem přibývalo zájemkyň a ty zkušenější už se mnou vystavovaly.Měly jsme krásnou vánoční výstavu v Kulturním domě v Dolním Benešově, na zámku na Hradci, v Raduni a vlastně po celém kraji. Vymýšlely se nové a nové dekorace. Já sama pak výstavy se Skupinou „X“, s Trojpukem a autorské. V lednu 1989 jsem měla autorskou výstavu v Domě umění v Opavě. Měla velký úspěch. Přijel za námi na besedu i pan Mišík z Piešťan. Přivezl nám krajkářkám svou knihu Škola paličkovania. Výstavu navštěvovaly školy v rámci výtvarné výchovy. Také jsem se zúčastňovala Krajkářských dnů ve Vamberku. V roce 1997 jsem paličkovala na náměstí v Letohradu, kde bylo najednou strašně moc paličkujících, což bylo zapsáno do Guinesovy knihy rekordů.

Přelomem v mém paličkování byla jubilejní výstava v Domě umění v roce 1996. Krásně jsem oslavila své Abrahámoviny.

Příští rok jsem se přestěhovala do Prahy a paličky měla sebou. Bylo to velmi náročné, ale přesto jsem se přihlásila do mezinárodní soutěže vypsané v Německu na téma „STROMY“. V říjnu jsem si jela pro první místo. Krajka se jmenovala „Kapradí“ a byla vypaličkována na smrkovém kmeni. Následovaly výstavy v Městském muzeu Františkovy Lázně, vystaveny byly v galerii Penzionu Rossini ve Fr. Lázních, v Poděbradech, Hradčanech, v Lysé nad Labem, Arboretu u Opavy. V Galerii Moravskoslezských umělců v Brně a také každoročně na Bezručově Opavě.Vítejte v něžném světě pavučin paličkovaných ze snů, představ, z nití jemných i režných, bílých i barevných.

Nakoukněte:
Zpět na Galerii