Svatý SarkanderNa podzim roku 1994 mě oslovil pan děkan Ladislav Cikryta z Kravařského kostela, jestli bych nemohla něco upaličkovat. Nic netuše jsem kývla. A pak se nestačila divit.

Byli jsme spolu pozvání na Arcibiskupství do Olomouce, kde jsem se měla dozvědět o jakou krajku půjde, pro koho a do kdy. Den „D“ byla sněhová kalamita a já se v časovém předstihu vydala s panem děkanem na cestu. Hned od začátku se v autě stále modlil. Po desítkách km, ale nabyl jistoty a začli jsme si povídat. Byly to pro mě velmi zajímavé věci. Stěrače nebraly sněhovou břečku a zlověstné šero nevěštilo nic dobrého. Že by zvednutý prstík? Do Olomouce na vzácnou návštěvu jsme přijeli se spožděním, ale byli jsme vlídně přijati.

To jsem ještě netušila co mě čeká. No přece krajku na oltář to zvládnu, krajku na bohoslužebný oděv taky. Tak proč tak oficiálně? Začlo to být vážné. Nešlo jen tak o paličkovanou krajku do kostela. Požadavek byl na velký paličkovaný obraz svatého Sarkandera, který předá Arcibiskupství Olomoucké v květnu 1995 Svatému otci Janu Pavlu II. v Olomouci při příležitosti svatořečení. Odvážím se k něčemu takovému?

V hrozném počasí jsme s panem děkanem obcházeli olomoucké knihovny a archivy a hledali jakous takous podobu a symboliku tohoto světce. Najednou jsem musela studovat knížky kdo to vlastně popravdě byl, proč byl umučen, proč bude svatořečen.

Pokusím se, ale když to nepůjde, nedá se nic dělat. Po oficiálním dopise s datem odevzdání jsem vzala tužku a papír. Návrh byl jeden, dva, tři, ale pořád to nebylo ono. Až jeden byl k světu. Udělala jsem předlohu ve velikosti k realizaci a začala paličkovat. Ještě nebylo dojednáno to zavazující ANO. Prvně jsem dělala oči a když jsem poznala, že vidí a bude to živé, pak byla teprve má definitivní odpověď, že ano.

Nezapomenout vousy, do obvodu svatozáře zlatou nitku, klíč musí dominovat, štola bude krajkovaná, oděv skromný, ruce ušlechtilé. Byl to studovaný člověk, byl mlád, ale ustaraný. To všechno a mnohé jiné detaily jsem musela vzít v úvahu. Najednou bylo už našpendleno 3 600 špendlíku a Sarkander nebyl ještě oblečen. Začla jsem ten obraz milovat a jen z lásky k paličkám, krajce a obrovské zodpovědnosti jsem krajkovala dál. Tři měsíce se rodilo dílko, které mě posunulo zas dopředu.Svatý Sarkander dostal pod sukno červený samet, bílý rám a před předáním se pyšnil v kravařském kostele vystaven na oltáři. Byl květen 1995. Monika Žídková pod něj postavila obrovský koš čerstvých orchidejí za korunku nejkrásnější dívky roku Mis 1995.

Svatý otec navštívil Českou republiku 12. května 1995 a v Olomouci byl Jan Sarkander kanonizován. V národním kroji obraz předávala krásná dívenka s mládencem. Já byla jen u obrazovky.

Dodnes mám radost, že se mi dostalo cti paličkovat pro Vatikán a prokázat šikovné české ruce. Mnohá poděkování a obdiv jsem sklízela na všech presentacích, protože obrazová dokumentace obrazu sv. Sarkandera byla vždy se mnou.
Minárodní krajkářské muzeum v Nordhalbenu v Německu při příležitosti 1. Nordhalbenských krajkářských dnů vyhlásilo pro rok 1997 soutěž v paličkované krajce na téma „Stromy“ . V té době jsem už sídlila v Praze a paličky měla sbalené ssebou. Napřed nic moc návrhy, ale pak to skončilo prostorovou krajkou kapradí. Chodívala jsem často do Prachovských skal a vždy si přivezla kapradinu. Až jednou, hodně v noci to seplo. A tak jsem začla něco, co jsem ani netušila jak dopadne. V srpnu, pozdě v noci jsem krajku připevnila na špalek a ráno sedla do auta, abych v posledním možném termínu odevzdala kus dřeva v Nordhalbenu. Byly tam už všechny práce, ale takový špalek jsem tam neviděla.

V říjnu na Krajkářských dnech se vystavily všechny soutěžní krajky a vyhlašovaly se ceny. Jako řadový návštěvník jsem dorazila z Prahy v podvečer do muzea na vernisáž. Dopis s výsledky mě v Praze nezastihl, ale to přivítání mi všechno vynahradilo. Netuše jsem si přijela pro 1. cenu. Já Češka, zúčastnilo se asi 5 zemí.

Když jsem pak na slavnostním večeru den druhý přebírala listinu a krásnou kytici, kutálely se mi zase korálky po tvářích. Byla jsem moc šťastná a pyšná. I tato cena mi otevřela mnohé třinácté komnaty a dodnes mi krášlí byt.

Kapradí“ zůstalo na čas v muzeu a ještě celých 12 měsíců byl zapůjčen a vystaven i černý obraz „Loučení s Opavou“. Bienále Krajkářských dnů v Mezinárodním muzeu Nordhalben navštěvuji pokaždé. V říjnu 2005 jsem tam byla překvapena fotografem a momentka je na titulní webové stránce. Ten klobouk mi ale sednul, žejo!
Zpět na Galerii